Hoci nás naši rodičia naučili chodiť, niekedy sme nešikovní a spôsobíme si úraz. Nemusí ísť hneď o zlomeninu, alebo o otras mozgu. Pekne potrápiť nás dovedie aj vyvrtnutý členok. Keďže ide o veľmi nepríjemný stav, povieme vám o ňom všetko, čo by ste o ňom mali vedieť.
Ťažko povedať, ako sa to stalo. Možno ste sa učili jazdiť na ľadových, alebo kolieskových korčuliach. Tiež ste ale možno celú noc tancovali a noha sa vám dostala do neprirodzeného uhlu. A než ste sa nazdali, mali ste vyvrtnutý členok, ktorý bolel ako čert.
🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
- aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 11/2024
V prvej moment ste boli možno v šoku, pretože ste pocítili bolesť a nebolo vám jasné, ako veľmi je situácia vážna.
Keďže ide o pomerne častý jav, o ktorom ale panuje len relatívne nízka informovanosť, v tomto článku sa o ňom dozviete všetko, čo vám ho pomôže zvládnuť.
Navigácia
Najčastejšie príčiny vymknutého členku
Vyvrtnutý členok je označenie pre úraz, počas ktorého dôjde k poraneniu väzov, ktoré spájajú nohu s chodidlom. Spravidla sa to stáva vo chvíli, keď sa váš členok dostane do neprirodzenej pozície, za ktorú siaha pohyblivosť končatiny. Vzhľadom k tomu, že v prvej moment nemožno odhadnúť rozsah škôd, vždy by ste mali okamžite kontaktovať svojho lekára, ktorý si vašu nohu prehliadne.
Faktory, ktoré môžu mať na vznik vymknutého členku vplyv sú:
- Športová aktivita
- Chôdza po nerovnom a nestabilnom povrchu
- nevhodná obuv
Ako sa prejavuje?
Akonáhle dôjde k zraneniu, začnete pociťovať širokú paletu príznakov, ktoré vás nenechajú na pochybách o tom, že sa stalo niečo vážne. Podľa toho, čo vám povie lekár počas prehliadky potom zistíte, aký stupeň úrazu sa vám podarilo prihodiť.
Medzi obvyklé prejavy vymknutého členku patria:
- Opuch
- Citlivosť
- Modriny
- Bolesť
- Neschopnosť sa postaviť na postihnutú nohu
- Stuhnutosť
1. stupeň
Pri úraze 1. stupňa máte natiahnuté väzy a funkcie nohy je mierne zhoršená. V podstate sa ale jedná o najľahší formu zranenia.
2. stupeň
V prípade zranenia 2. stupňa sú väzy v členku mierne natrhnuté. Ale stále drží pohromade. Budete sa ale hojiť trochu dlhšie, pretože funkcia členku bola citeľne narušená.
3. stupeň
Posledným stupňom je ten 3., počas ktorého došlo k úplnému pretrhnutiu väzov. Ide o najťažšie stav.
Liečba
Vo chvíli, keď sa vám táto nepríjemnosť prihodí, myslite na prvú pomoc, ktorú je absencia záťaže poranené nohy. (Pokojne niekoho poproste, či by vás nemohol podoprieť a dopraviť vás na bezpečné miesto.) V ideálnom prípade by ste sa mali posadiť s nohou hore. To zamedzí vzniku nadmerného opuchu. Aby ste trochu zmiernili bolesť, je prípustné užiť liek typu ibuprofen.
Keď prídete k lekárovi, ten zistí rozsah poškodenia členku a navrhne vám jeho chladenie ľadom. Dôležitý je aj pokoj na lôžku a fixácia zranenej oblasti. (Čo bude vyžadovať obstaranie bandáže.) Nič nepokazíte ani tým, že sa budete snažiť mať poškodený členok čo najviac hore. (Skúste ho podložiť vankúšmi, alebo perinou a dekou.) Vďaka tomu sa minimalizuje opuch. Akonáhle sa stav členku zlepší, poraďte sa s lekárom, kedy môžete začať s jeho preťahovaním. Prípadne s ním konzultujte i masáže. V prípade naozaj devastačního poškodenia členku však počítajte s tým, že sa jeho zahojenie nezaobíde bez operácie.
Zvedavcom potom musíme na koniec článku odkázať, že na vyvrtnutý členok babské rady neexistujú. Preto zbytočne nehazardujte. Mohlo by sa vám to vypomstiť.
🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
- aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 11/2024