Čo je burzitída: Príznaky, príčiny a liečba

Začal vás niekedy bolieť kĺb bez toho, aby ste ho nadmerne zaťažovali, alebo ste utrpeli zranenie? Prípadne nemáte v anamnéze žiadne chronické ochorenia pohybového aparátu? V takom prípade môžete trpieť burzitídou. Čo presne toto slovo znamená? A existuje nejaký spôsob, ako sa tohto problému zbaviť? Na to všetko sa pozrieme nižšie.

Pohybový aparát je zložitý mechanizmus, ktorý zvyčajne funguje takmer ako hodinky. Keďže je však vystavená pomerne veľkej záťaži, môže sa stať, že sa jedného dňa prebudíme s bolesťou. Ak sa k tomu pridá obmedzenie pohybu, kvalita nášho života sa môže výrazne znížiť.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 12/2024

Skôr než si však začnete v hlave premýšľať o najhorších scenároch, možno by stálo za to zvážiť, či príčinou vašich problémov nie je (relatívne bežná) burzitída.

Čo presne to je? A aké sú príznaky?

Čo je to burzitída?

Burzitída je pojem, ktorý označuje zápal tektálneho vaku v kĺbe. (Správne sa nazýva burza.) Tento vak sa nachádza medzi svalmi a kĺbmi. Jeho prirodzenou súčasťou je tekutina, ktorá pôsobí ako kĺbové mazivo na zmiernenie trenia medzi kĺbmi, kosťami a podobne. To nám umožňuje voľný a bezbolestný pohyb za normálnych okolností.

Keď má človek burzitídu, znamená to, že sa tento vak zapáli a vznikne zápal. To sa potom prejavuje tlakom, bolesťou a niekedy aj zhoršenou pohyblivosťou postihnutej oblasti. Keď sa burzitída lieči, dostanete ju pod kontrolu približne za týždeň. V priebehu života sa však nezriedka vracia.

čo je burzitída príznaky pričiny

Príznaky burzitídy

Burzitída má podobné príznaky ako iné problémy pohybového aparátu. Preto nemusí byť pre laika ľahké ho odhaliť.

Medzi hlavné príznaky patria:

Najčastejšie príčiny

Hoci príčinou burzitídy môže byť zranenie, môže k nej dôjsť aj v dôsledku poškodenia burzy. Nemožno však vylúčiť ani iné spúšťače, najmä ak vezmeme do úvahy existenciu rôznych typov burzitídy, o ktorých budeme hovoriť ďalej.

Medzi rizikové faktory vzniku burzitídy vo všeobecnosti patrí vyšší vek, chronické ochorenie, opakovaná fyzická aktivita (nielen pri športe, ale aj v rámci vašej profesie), nevhodné držanie tela, infekcia a zranenie.

Burzitída ramena

S burzitídou ramena sa stretávame najmä vtedy, keď má človek poruchu rotátorovej manžety. Burzitída ramena môže vzniknúť napríklad v dôsledku svalovej nerovnováhy, pádu na rameno, príliš intenzívneho švihu (napríklad pri hraní tenisu) a podobne.

Bursitída bedrového kĺbu

Burzitída bedrového kĺbu sa môže vyvíjať relatívne pomaly. Často sprevádza iné (chronické) ochorenie kĺbov, ktoré postihuje bedrá. Okrem toho môže byť tento zdravotný problém vyvolaný úrazom, dlhodobým ležaním na bokoch, nesprávnym držaním tela pri chôdzi a sedení a akýmkoľvek zdravotným stavom, ktorý ovplyvňuje normálny stav kostí.

burzitída ramena kycle laktu kolena

Burzitída lakťa

Tento typ burzitídy môže vzniknúť pri dlhodobom opieraní lakťov o tvrdé povrchy. Môže byť aj sprievodným príznakom dny, pri ktorej sa kyselina močová koncentruje v kĺboch.

Bursitída kolena

V neposlednom rade by sme nemali zanedbávať burzitídu kolena. Tento stav môže byť spôsobený dlhodobým kľačaním na tvrdom povrchu, preto ním môžu trpieť aj dlažbári. Okrem toho môže úder do čéšky spôsobiť problémy s kolenom, ku ktorým môže dôjsť napríklad pri kontaktnom športe. (Futbal, džudo, kickbox…) Riziko hrozí aj ľuďom s nadváhou a pacientom s diagnostikovanou artritídou.

Ako sa lieči?

Keď pôjdete k lekárovi, očakávajte dôkladné lekárske vyšetrenie, počas ktorého sa lekár pozrie na postihnutú oblasť. Keďže nikto nevidí dovnútra, môžu vás poslať na röntgenové alebo ultrazvukové vyšetrenie. V neposlednom rade môžete očakávať krvné testy a analýzu vzorky, ktorú lekár odoberie z postihnutej oblasti (tým sa napríklad určí, či je burzitída infekčná alebo neinfekčná, čo sa potom môže použiť na prispôsobenie typu liečby.)

Lekár vám potom môže predpísať antibiotiká alebo kortikosteroidy na zníženie opuchu, bolesti a iných nepríjemných príznakov vášho aktuálneho stavu. Čo sa týka domácej pomoci, odporúča sa ľahké preťahovanie a cvičenie. Určite neuškodíte ani tým, že si boľavé miesto ochladíte studeným obkladom. Okrem toho nezabúdajte, že postihnutý kĺb by ste nemali nadmerne zaťažovať.

Prínosom pre vás môže byť aj dlhodobé užívanie kvalitnej kĺbovej výživy s obsahom MSM, kolagénu, glukozamínu, chondroitínu, bobúľ borievky a ďalších látok, zníženie telesnej hmotnosti a posilnenie svalov, ktoré obklopujú kĺby, aby im poskytli lepšiu oporu.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 12/2024

Vložiť komentár