Pravidelne vás sužuje chronická bolesť svalov, ale nemáte najmenšie tušenie, čo by sa za ňou mohlo skrývať? Prípadne sa bolesť objaví náhle a úplne vás paralyzuje? Nemusí ísť len o obyčajnú svalovú únavu, ale pokojne aj o vážnejší úraz alebo zápal. Aká je najčastejšia príčina bolesti svalov? A čo sa s ňou dá robiť?
Svaly a ich normálna funkcia sú pre ľudské telo veľmi dôležité. Ak nie sú dostatočne silné, preťažujeme ich alebo sme neopatrní, môže dôjsť k ich preťaženiu a následným úrazom, po ktorých už ich funkcia nemusí byť úplne dokonalá.
🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
- aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 11/2024
Aj keď sa väčšinou počas bežného dňa nedostávame do rizikových situácií, raz sa môže stať, že si dáme menej pozor. V dôsledku nehody, pádu alebo neprimeraného posúvania vlastných hraníc (napríklad v posilňovni) sa môže stať, že nejaký konkrétny sval alebo svalová skupina vám na istý čas vypovie službu.
Navigácia
Čo znamená bolesť svalov?
Bolesť svalov nebýva vo väčšine prípadov spôsobená vážnym problémom. Môže ju vyvolať napríklad stres, napätie alebo preťaženie. Bolesť navyše nemá tendenciu zasiahnuť svaly celého tela, ale buď len jeden sval, alebo menšiu svalovú skupinu, čo môže súvisieť s typom pohybovej aktivity.
Niekedy sa môže objaviť svalová bolesť aj počas vážnejšieho ochorenia. Tento jav poznajú niektorí napríklad pri chrípke, počas ktorej človeka bolí celé telo a cíti každý sval.
Jej najčastejšie príčiny
Bolesť svalov po cvičení
Počas cvičenia nejde len o spaľovanie prebytočných kalórií, ale aj o budovanie novej aktívnej svalovej hmoty, ktorá nám dodáva odolnosť a silu. Počas pohybovej aktivity sa vo svaloch vytvára trauma, z ktorej sa potrebujú regenerovať. Spolu s tým potrebujú aj dostatočný prísun bielkovín, aby mohli rásť. Bolesť po cvičení je teda považovaná za normálny jav. Samozrejme, dávajte pozor na neznesiteľnú a ostrú bolesť, ktorá sa môže objaviť ešte počas pohybovej aktivity. V takom prípade situácia naznačuje, že ste si mohli pri cvičení sval poraniť.
Zápal v tele
Ako už bolo uvedené vyššie, bolesť svalov môže spôsobiť aj prebiehajúci zápal v tele. Môže ísť o už spomínanú chrípku. Niekedy však stačí aj obyčajné prechladnutie. V neposlednom rade by ste si mali dávať pozor aj na lymskú boreliózu, ktorú prenášajú infikované kliešte. Ak teda v letných mesiacoch pravidelne športujete v prírode, používajte repelent, snažte sa vyhnúť nezpevneným cestám a pravidelne kontrolujte, či s vami neodišlo kliešte domov.
Úraz
Okrem natrhnutých svalov môžu svalovú bolesť spôsobovať aj úrazy a zápaly väzov, ktoré pripájajú svaly ku kostiam a kĺbom. Dávajte si pozor aj na opotrebenie svalov v práci aj pri obľúbených športových aktivitách. Tým skôr, ak nemáte zvládnutú techniku, pravidelne neodpočívate, nerobíte si pravidelnú rozcvičku a neustále opakujete jednotvárny pohyb.
Čo pomôže na boľavé svaly?
Ak ide o bolesť svalov súvisiacu s fyzicky náročnou prácou alebo so športovou aktivitou, doprajte svojmu telu pravidelné užívanie kvalitnej viaczložkovej kĺbovej výživy, ktorá podporí normálny stav kostí, kĺbov, svalov a šliach.
Správny výber spoznáte na základe toho, že v zložení nájdete látky ako kolagén, MSM, glukozamín, chondroitín, vitamín C, kadidlovník pílovitý a ďalšie vitamíny a minerály.
Ďalej pomáha, keď bolesti prispôsobíte svoj denný režim. Napríklad nie je vhodné boľavý sval ďalej zaťažovať. Radšej si doprajte pokojový režim a sval nechajte odpočívať. Bolesť a opuch môže zmierniť priložený studený obklad. Ak je za bolesťou len únava, namiesto chladu skúste aplikovať na svaly teplo. Skvelý je napríklad vyhrievací vankúšik alebo teplý kúpeľ.
Pomôcť môže aj:
- Jemná masáž
- Aplikácia voľne predajnej masti na svaly (napríklad s mentolom a arnikou)
- Užitie lieku proti bolesti
- Fyzioterapia
V prípade, že si nie ste istí tým, či je za bolesťou únava alebo poškodenie svalu, sledujte, ako sa situácia vyvíja. Ak ani napriek všetkým opatreniam nedôjde k zlepšeniu, prípadne sa prejavy naopak zhoršujú, čo najskôr sa objednajte k lekárovi. Nemožno vylúčiť, že ide o vážnejší úraz, ktorý môže vyžadovať náročnejšiu liečbu a pracovnú neschopnosť.
Aby sa tento problém už neopakoval, nepodceňujte svoje sily a pred prácou či cvičením nezabúdajte na rozcvičku.
🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov
- účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
- aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
- skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
- porovnanie cien za dennú dávku
naposledy aktualizované 11/2024