Glukosamín na kĺby: Prečo a ako ho užívať?

Glukosamín je látka, ktorá sa tradične pridáva do výživových doplnkov na udržanie normálneho stavu pohybového aparátu. Ale prečo sa do nich vlastne dáva? Keďže mnoho ľudí sa o konkrétne zložky veľmi nezaujíma, dnes si o tejto zaujímavej látke povieme niečo viac.

Hoci od odborníkov často počúvame, že by sme si pred kúpou akéhokoľvek výrobku mali dôkladne preštudovať jeho zloženie, nie každý sa v ňom dokonale vyzná. Je to škoda, pretože týmto prístupom sa pripravujeme o množstvo poznatkov, ktoré môžeme niekedy v budúcnosti využiť. Napríklad tým, že prestaneme kupovať predražené výživové doplnky, ktoré v skutočnosti veľa neponúkajú.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 11/2024

A pretože vždy treba niekde začať, dnes sa zameriame na to, prečo je glukozamín pre naše telo dôležitý a aké ďalšie látky by ste mali v zložení hľadať.

Čo je to glukozamín?

Glukosamín je telu vlastná látka, ktorá vzniká z glukózy nahradením hydroxylovej skupiny. V ľudskom tele má rôzne funkcie, ale jeho najdôležitejšou funkciou je udržiavanie normálneho stavu kĺbovej chrupavky. Práve z tohto dôvodu sa pridáva ako dôležitá zložka do výživových doplnkov na podporu pohybového aparátu.

glukosamín účinky na kĺby

Na čo je dobrý – účinky

Glukosamín sa pomerne často spája so znižovaním zápalu. Môže sa používať aj pri problémoch so zápalom močového mechúra, ktorý môže spôsobovať pálenie a časté močenie. Využitie môže nájsť aj pri liečbe zápalových ochorení čriev a pri liečbe sklerózy multiplex, ktorá v súčasnosti nie je liečiteľná.

Glukosamín na kĺby, kosti a chrupavky

Najlepšie využitie glukozamínu je v starostlivosti o pohybový aparát, pretože súvisí s udržiavaním pohybového aparátu.

Predovšetkým zápal, o ktorom sme už hovorili v tomto článku, sa môže nachádzať aj priamo v kĺboch, napríklad v dôsledku toho, že organizmus napáda vlastné tkanivá. Jeho zníženie teda môže pomôcť znížiť opuch a bolesť, takže už to je veľké plus, ktoré je dôležité pre normálny pohyb.

Okrem toho vám glukozamín môže ponúknuť ďalšie výhody:

V niektorých prípadoch sa môže odporúčať aj pri problémoch súvisiacich s bolesťou a krepitáciou čeľustného kĺbu. V tomto ohľade účinok glusozamínu ešte nebol úplne preskúmaný, ale v budúcnosti sa odborníci možno dozvedia oveľa viac.

glukosamín užívanie kĺbová výživa

Ako ho správne používať?

To, že v kĺbovej výžive nájdete glukozamín, neznamená, že je dostatočne kvalitný. Preto sa pozrieme na to, na aké ďalšie látky by ste sa mali v zozname zložiek zamerať.

V prvom rade je dôležité povedať, že glukozamín by sa mal spájať minimálne s chondroitínom a MSM, pretože sa týmito látkami navzájom podporuje. (Chondroitín je tiež prirodzenou zložkou chrupavky.)

Ďalej nezabúdajte na:

Vášmu telu prospeje aj suplementácia vitamínom K2, ktorá s pribúdajúcim vekom nemusí byť dostatočná.

Kolagén potrebuje vitamín C na svoje normálne vstrebávanie, preto ho musíte nájsť aj v zložení výrobku. Vápnik, vitamín D3 a vitamín K2 zase podporujú normálny stav kostí, ktoré môžu mať tendenciu začať rednúť s pribúdajúcim vekom. (To je problém najmä pre ženy po menopauze.)

Hoci vás kĺbová výživa nemôže vyliečiť z chronických ochorení pohybového aparátu, môže vám poskytnúť úľavu od ich nepríjemných príznakov. To však neznamená, že kĺbovú výživu by mali používať len starší a chorí ľudia. Prospech z nej budú mať aj fyzicky pracujúci jedinci a športovci. Môžete ju teda začať používať už v mladšom veku.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 11/2024

Vložiť komentár