Čo je to osteoporóza? Príznaky, liečba a prevencia

O osteoporóze sa hovorí, že je tichý zlodej kostí. Osteoporóza chrbtice nemusí byť vôbec zrejmá. Do chvíle, kedy dôjde do štádia, kedy vám začne robiť vážne problémy. Napríklad zmenšovanie, alebo bolesti chrbta. Keďže ide o vážny zdravotný problém, pozrieme sa na stupne osteoporózy aj na jej prevenciu.

Ako telo starne, ľudia sa začínajú zmenšovať. Je to svojím spôsobom prirodzené, ale tento stav vyžaduje vašu plnú pozornosť. Na vine môže byť osteoporóza, ktorá uberá kostnú hmotu. Tá je následkom toho krehkejšie a človek je náchylný k zlomeninám aj pri veľmi malom traume. (Z toho dôvodu sú u starých ľudí veľa problematické zlomeniny bedrového krčku.)

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 11/2024

Málokto ale vie, že rednutie kostí môže v zriedkavých prípadoch postihnúť aj ľudí v mladšom veku. Buď kvôli genetickej záťaži, alebo kvôli dlhodobo nevhodnému životnému štýlu. Výsledkom môže byť stav, keď sa v strednom veku buchnete do ruky a bude vám diagnostikovaná pokročilá zlomenina zápästia a predlaktia.

Ako možno osteoporózu zistiť? A dá sa jej nejako predchádzať?

Čo je to osteoporóza a aké sú jej príznaky

Osteoporóza je ochorenie, v priebehu ktorého má človek nižšiu hustotu kostnej hmoty. Následkom toho má krehkejšie kosti, ktoré sú náchylné ku komplikovaným zlomeninám aj pri banálnych úrazoch.

Medzi príznaky osteoporózy patria:

  • Častejšie a komplikovanejšie zlomeniny
  • Ustupujúce ďasná
  • Oslabený úchop
  • Slabé a lámavé nechty
  • Strata výšky
  • Bolesť chrbta a krčnej chrbtice

Platí, že v postupujúcich štádiách choroby má osteoporóza závažnejšie príznaky. Stupeň osteoporózy môže určiť len lekár na základe všetkých potrebných vyšetrení.

osteoporóza priznaky prevencia

Príčiny úbytku kostnej hmoty

Osteoporóza trápi v staršom veku skoro všetky, nehľadiac na pohlavie. Kvôli hormonálnym zmenám sa ale o nej častejšie hovorí v súvislosti so ženským zdravím. (Riziko osteoporózy sa pre ženy zvyšuje po menopauze.)

Medzi ďalšie rizikové faktory patrí predčasná menopauza, osteoporóza v rodine, fajčenie, nízka hladina estrogénu u žien a nízka hladina testosterónu u mužov, časté pitie alkoholu či nedostatok pohybu.

Vplyv na osteoporózu môžu mať aj niektoré choroby. Napríklad ochorenie obličiek, leukémie, cukrovka, reumatoidná artritída alebo ochorenie štítnej žľazy.

Liečba osteoporózy

Najprv musí prebehnúť vyšetrenie osteoporózy. Najčastejšie sa na to používa denzitometria. V jej priebehu nad vaším telom prejde röntgen, ktorý prenesie do počítača k vyhodnoteniu stav vašich kostí. Podľa toho, ako výsledky vyjdú vám môže byť stanovená normálna kostná hmota, predstupeň osteoporózy alebo osteoporóza.

Následne pôjdete s výsledkom k lekárovi, ktorý urobí sériu testov (krvný test, test moču …), na základe ktorých pôjde zistiť, čo malo na vznik vášho ochorenia vplyv. V prípade zlých výsledkov vám budú predpísané lieky. Na škodu nie je ani užívanie vitamínu D a vitamínu K a zvýšený príjem vápnika. Nemožno ale šliapnuť vedľa ani s diétou bohatou na bielkoviny a užívaním doplnkov stravy s kolagénom. Tiež vám budú odporúčané cviky, ktoré sú vhodné pre váš zdravotný stav. (Napríklad skákanie alebo boxovanie by mohlo byť pre človeka s veľa krehkými kosťami skôr škodlivé.)

osteoporóza líčeba a lieky

Prevencia osteoporózy

Nie vždy sa dá osteoporóze stopercentne zabrániť. Zvlášť v staršom veku, alebo ak máte chorobu, ktorá zvyšuje riziko vzniku osteoporózy.

Určite ale neuškodí, ak urobíte pár zmien, ktoré budú zahŕňať:

  • Cvičenie (joga, aerobik, tanec, tenis …)
  • Stabilný príjem vápnika, vitamínu D a vitamínu K
  • Stabilný príjem proteínov a kolagénu
  • Nikotínovú abstinenciu
  • Obmedzenia, alebo úplné vynechanie perlivých nápojo

A čo osteoporóza a bylinky? Bohužiaľ, žiadne na ňu nefungujú. Môžete ale vyskúšať bylinné masti, ktoré vám môžu uľaviť od bolestí chrbta a krčnej chrbtice. Stačí si kúpiť masť, alebo športový bylinný gél v lekárni.

Z dlhodobého hľadiska urobí vášmu pohybovému aparátu radosť užívania kvalitnej kĺbovej výživy.

najsilnejsia klbova vyziva - porovnanie

🏆 Porovnanie: TOP 10 kĺbových preparátov

  • účinnosť jednotlivých prípravkov vo vzťahu ku kĺbom, kostiam a chrupavkám
  • aká kĺbová výživa je vhodná pre športovcov, seniorov a ťažké pracujúci
  • skúsenosti a spokojnosť s užívaním u ostatných ľudí
  • porovnanie cien za dennú dávku

naposledy aktualizované 11/2024

Vložiť komentár